Pagina 1 van 1

Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 19 Okt 2014, 00:49
door Mea Vota
Hallo medebootbezitters, :)

Doordat er in de bodem van de boot een zwakke plek zit, ongeveer 10 cm van een afsluiter moet er een nieuw stukje plaat in gelast worden.
Omdat er in de buurt twee afsluiters zitten wil ik meteen nieuwe huiddoorvoeren plaatsen. ( uiteraard ook nieuwe afsluiters )
De lasser op de werf adviseerde me om lassokken in het nieuwe plaatje te lassen.
Echter toen ik het internet op ging kwam ik natuurlijk allerlei ideeen tegen. Inmiddels is het hele verhaal me onduidelijk.
Is het nu het beste om een flensaansluiting te nemen?
Welke materiaal moet ik kiezen?
RVS blijkt ongeschikt door galvanische werking, dus blijft staal,brons of messing over?

Groet, Erik

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 19 Okt 2014, 09:34
door Klaver vier
Erik.bij ons in de boot heeft de bouwer dikke flensen in het vlak gelast met draad einde aan de binnenkant waar je rechtsreeks de flensafsluiters op schroeft.
Maar dan moet je wel hel dure flensafsluiters aanschaffen.
Een lassok zou ik er zeker niet inlassen want dan heb je binnendraad,onhandig omdat de meeste afsluiters zelf binnnendaad
hebben
Meest gebruikelijk is een draadnippel in de bodem lassen en daar de afsluiter met binnendaad op schroeven,
Als je zou kiezen voor flens afsluiters, heb je wel een dure oplossing maar ook nooit meer een probleem, de flensen in het vlak zijn wel 1 cm.dik,dus gaan nooit meer kapot.
Het grote voordeel van flensen in het vlak is,dat je geen loze pijpen hebt voor de afsluiters,de afsluiter zit dan rechtsreeks op de flens in het vlak,dus geen standpijpen voor de afsluiter die door kunnen rotten.
Ik hoop dat je er wat aan hebt en dat het duidelijk is
Gr René ( De Stoere )

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 19 Okt 2014, 20:15
door vuuren1
Het meest gebruikt is inmiddels de standaard messing doorvoer met schroefdraad voor een kogelkraan.
Een gat zagen en met een goede kit monteren is alles.
Het kan degelijker maar dat is meteen een stuk arbeidsintensiever (= duurder).

Messing is net zoals brons en RVS niet goed onder water maar daar bestaan anodes voor.
Kies dan op zoet water nooit zink want dat doet niks.

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 19 Okt 2014, 21:28
door varg
Hallo Hans,
Ik neem aan dat je bedoelt brons ipv messing, zeker voor schepen die zout water komen.
Verder voor de fijnproevers een link naar de onovertroffen fam. Bos: http://bds.home.xs4all.nl/info_artikel/05c_huiddoorvoeren_en_afsluiters_info_20m-35.pdf
vriendelijke groet
Arnold

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 19 Okt 2014, 22:25
door vuuren1
varg schreef:Hallo Hans,
Ik neem aan dat je bedoelt brons ipv messing, zeker voor schepen die zout water komen.
Verder voor de fijnproevers een link naar de onovertroffen fam. Bos: http://bds.home.xs4all.nl/info_artikel/05c_huiddoorvoeren_en_afsluiters_info_20m-35.pdf
vriendelijke groet
Arnold


Nee, op zoet water én met de juiste anodes is messing prima.
Op brak en zout water moet je geen messing willen en voor brons of RVS 316 kiezen.

Zelf zou ik die goedkope doorvoeren na een jaar of 15 preventief vervangen.
(en zonder goede anodes ieder jaar...)

Op een cursus over corrosie heb ik een messing doorvoer van 1 jaar oud in handen gekregen die was opgevreten maar gelukkig is dat een uitzondering.
Geen juiste anodes of anodes met een slechte verbinding met de huid + op zout water varen. Dan vraag je om problemen.

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 20 Okt 2014, 20:52
door Mea Vota
Het gaat me in eerste instantie om de meest solide oplossing.
Het zou onzin zijn om te zeggen dat geld geen rol speelt, zeker gezien de overige uitgaven op de boot, maar ik hoef niet voor de goedkoopste oplossing te kiezen.
@ Hans, welke degelijke oplossing had je in gedachten?
@ Rene: dat idee om 2 flensen in te lassen vind ik overigens ook een goed plan.

Re: Nieuwe huiddoorvoer

BerichtGeplaatst: 20 Okt 2014, 21:57
door vuuren1
Het is jouw boot en je kan het ouderwets bomvrij laten maken maar ook een stapje terug doen (in de kosten).
Daarbij zijn de juiste anodes altijd nodig en nuttig.

Laswerk kost arbeidsloon (of je moet het zelf kunnen of een maat doet het voor je, dan zou ik voor degelijker gaan).
Een gat zagen kan je zelf, een tube Sikaflex kopen ook en het monteren van een messing doorvoer kan je ook zelf.

In nieuwe boten gaan standaard messing doorvoeren met kogelkranen en voldoende aluminium anodes.
Dat gaat prima als je de anodes op tijd vervangt (dat is toch nodig).
Voor iets meer geld heb je brons of RVS, kan ook prima samen met de aluminium anodes.

We hebben boten varen van rond de 15 jaar oud met messing huiddoorvoeren en genoemde anodes, niks loos.. (ook niet op brak water)
Die onderwaterschepen zijn wel voorzien van voldoende laagdikte epoxycoating en dat scheelt bij het opvreten van de anodes.
Zo is een beroepsvaart Vinyl coating van minimaal 300 micron net zo goed.

Het probleem is vaak dat men de 300 micron nooit haalt en dan blijven er gaatjes in de coating openstaan waardoor de anodes eerder op zijn of zelfs de coating los gaat laten (zie een ander actueel onderwerp).

Ik heb er een cursus voor gevolgd en als je dat dikke boek naleest durf je nooit meer op een boot te stappen (behalve als ie op de wal ligt ;) )