Planeren

staartolie werk schroef carburateur ontsteking spoel mono kabel

Re: Planeren

Berichtdoor Oeverloos » 17 Jun 2025, 23:58

De standaard schroef zorgt voor voldoende stuwkracht bij lagere toeren, maar bij volgas is de snelheid niet maximaal. Een standaard schroef is een compromis tussen kracht onderin en snelheid bovenin de toeren.
Neem je een snellere schroef dan haal je een hogere topsnelheid als je de boot in plané kunt krijgen, maar je krijgt de boot niet plané omdat de schroef te zwaar is bij lagere toerentallen en de motor het vermogen mist om de schroef rond te krijgen.

De standaard schroef bij deze kleine motortjes is prima voor het maximale toerental voor de motor. Bij een te zware schroef haal je dat niet en bij een te lichte schroef kun je over het maximale toerental heen gaan of tegen de begrenzer aanlopen bij moderne motoren met een ecu.
Het verschil dat je aangeeft met een andere boot ligt aan verschillen in bootontwerp, bouw (lattenbodem, opblaasbodem of alu delen) en gewicht (aantal lagen PVC etc.) of verschil in merk buitenboord motor.
Een 4 pk is niet precies 4 pk bij verschillende fabrikanten.

Je zou nog kunnen experimenteren met 98 benzine, zoals Shell V power en BP Utimate, maar de vermogenstoename bij zo’n klein motortje is marginaal.
Verder maken de spiegels van de rubberboten ook niet altijd dezelfde optimale hoek met het water en sommige buitenboordmotoren krijg je bij bepaalde rubberboten niet in een optimale trimhoek op de spiegel wat de snelheid lager maakt.

De Suzuki DF4A 4 takt 4 pk 5100 tpm is een 1 cilinder van 138 cc inhoud.
De DF5A (5600 tpm) en de DF6A (5850 tpm) hebben hetzelfde 138 cc motorblok maar maken meer toeren. De toerentallen zijn elektronisch begrensd. Voor zover mij bekend met een microprocessor chip in de ecu.
De Johnson 2 takt 4,5 pk bij 4500 toeren (1973-1990) is een 2 cilinder motor die loopt op mengsmering 50:1 met TC-WC3 (two cycle water cooled version 3) 2 takt olie. Het zou mij niet verbazen als deze motor wat royaler vermogen heeft dan precies 4,5 pk.

Het verschil in schroef dat je beschreef heeft te maken met het maximum toerental.
Oeverloos
 
Berichten: 852
Geregistreerd: 22 Nov 2019, 19:57
Woonplaats: Friesland
ligplaats:
info:

Re: Planeren

Berichtdoor Renegade » 18 Jun 2025, 14:33

https://wrn.maps.arcgis.com/apps/webapp ... d9565db%20
Interactive kaart van Nederland met gebieden waar je sneller mag dan 20km /h.
Ook op de Maas zijn er plekken.
Sleep met 2 vingers op het scherm(tablet)nasr wat je wilt bekijken.
Renegade
 
Berichten: 626
Geregistreerd: 30 Apr 2024, 10:46
ligplaats: Noord Nederland
info:

Re: Planeren

Berichtdoor Kunichika » 20 Jun 2025, 11:10

Meneer oeverloos en de rest bedankt voor de informatie. Renegade bedankt voor de kaart. Aan het water staan ook borden waar je harder mag als 8. Geen kaart nodig eerlijk gezegt
Kunichika
 
Berichten: 15
Geregistreerd: 15 Jun 2025, 16:41
ligplaats: Limburg
info: Zodiac 310 +340cm

Vorige

Terug naar Outboard motoren

Wie is er online?

Gebruikers in dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 15 gasten