Problemen met elektra aan boord

aardlek schakelaar scheidingstrafo accu lader gas

Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor dennisjansen » 21 Mrt 2025, 08:44

Goedemorgen allemaal!

Sinds kort heb ik een nieuwe accu op mijn victron aangesloten. Deze lijkt het helemaal goed te doen gelukkig. Ik heb alleen wel een probleem met mijn omvormer denk ik. Gister avond toen alles aangesloten was en werkzaam ging na enige tijd de lamp flikkeren, kwam er een knetterend geluid uit de omvormer en zijn sommige apparaten die op de stroom zaten niet meer werkzaam ineens… ik heb niet genoeg verstand van elektra om te bepalen waar dit nou vandaan komt.

Gezien het om het 230 netwerk gaat lijkt het me in de omvormer te zitten. Kan deze gewoon stuk zijn of kan het zijn dat de aansluitingen niet goed zitten? Is er iemand die hier meer verstand van heeft? Mocht er een monteur in de buurt van Amsterdam wonen die tegen betaling eens mee wilt kijken is dat ook prima voor mij. Ben een beetje ten einde raad

Alvast bedankt mensen en geniet van de zon vandaag ;).
Dennis

Update: inmiddels heb ik voor de zekerheid contact opgenomen voor garantie, lijkt me dat het in de victron unit fout gaat als die aan het knetteren is en verder geen zekering en dergelijk af slaan. Alsnog benieuwd wat jullie denken!
dennisjansen
 
Berichten: 37
Geregistreerd: 08 Apr 2021, 15:46
ligplaats: AMERSFOORT
info:

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor heuvels » 21 Mrt 2025, 09:53

Als er rook uit komt of brandlucht weet je zeker dat hij stuk is.
Belangrijk is om de accuspanning te meten op de omvormer en op de accu zelf. Als die spanning lager is dan 12 volt dan moet je daar het probleem zoeken.
Gebruikers-avatar
heuvels
 
Berichten: 1674
Geregistreerd: 15 Feb 2020, 16:20
Woonplaats: Maassluis
ligplaats: SW Vlietland
info: Vechtkruiser 7,20 meter
STAATSIE

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor Navigo » 21 Mrt 2025, 13:17

HH,

Heb je de aansluitingen/ verbindingen van de ingaande en uitgaande kabels al bekeken?

Zie je wat aan deze verbindingen, mogelijk zitten ze los of maken 1 of meerdere kabels/ aansluitingen onderling contact met elkaar?

Ik weet niet aan welke kant van Amsterdam je ligt?? Als je er niet uitkomt en het in de buurt is wil ik best komen kijken.

Navigo
Navigo
 
Berichten: 373
Geregistreerd: 24 Okt 2019, 08:25
ligplaats:
info:

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor dennisjansen » 21 Mrt 2025, 14:35

Ha beide!

Ja de ingang en uitgang ziet er goed uit! Het geluid komt ook echt van binnen in de omvormer leek het. Bedankt voor het aanbod Navigo, de boot ligt bij de NDSM. Wellicht dat ik je nog eens contact, nu wacht ik eventjes af of die wellicht voor reparatie terug moet. Bedankt in ieder geval, ik hou jullie op de hoogte ;). Fijn weekend!
dennisjansen
 
Berichten: 37
Geregistreerd: 08 Apr 2021, 15:46
ligplaats: AMERSFOORT
info:

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor heuvels » 21 Mrt 2025, 16:39

Een slecht contact onderweg tussen accu en omvormer is niet denkbeeldig. Dan stort bij belasting de 12 volt spanning in elkaar, de omvormer geeft het op en schakelt middels een relais even uit en daen daarna weer aan, dat resulteert dan in een soort geklepper. Bij mij begint de omvormer te piepen trouwens.
Gebruikers-avatar
heuvels
 
Berichten: 1674
Geregistreerd: 15 Feb 2020, 16:20
Woonplaats: Maassluis
ligplaats: SW Vlietland
info: Vechtkruiser 7,20 meter
STAATSIE

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor dennisjansen » 25 Mrt 2025, 12:35

Nee ik denk ook niet dat het probleem met de accu is, maar met de omvormer/lader zelf die bij aansluiting op de walstroom natuurlijk de stroom uit de wal en niet de accu haalt. Dat apparaat is in mijn ogen de boosdoener, dus hopelijk hoor ik snel of die langs kan voor controle.
dennisjansen
 
Berichten: 37
Geregistreerd: 08 Apr 2021, 15:46
ligplaats: AMERSFOORT
info:

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor dennisjansen » 23 Mei 2025, 10:38

Dacht dat het nog wel aardig zou zijn een update te geven, de omvormer is door victron vervangen onder garantie, ze konden niet zeggen wat het probleem was, bij hun deed het apparaat onder spanning het prima… gek verhaal, maar nu dus opnieuw alles veilig installeren.

Hierover overigens een vraag, heb sinds kort ook een galvanische isolator gekocht. Die komt als ik het goed begrijp tussen de aarde kabel van de walstroom dus de walstroom aarde gaat door de galvanische isolator via de andere kant van de isolator naar de walstroom ingang van de omvormer. Maar moet de omvormer zelf dan los met de boot ook geaard worden dus op het chassis direct? Dus via de aarde poort op de omvormer zelf? Weet de omvormer dan welke aarde wanneer te gebruiken?

Ben benieuwd. Groetjes allemaal en fijne vrijdag!
dennisjansen
 
Berichten: 37
Geregistreerd: 08 Apr 2021, 15:46
ligplaats: AMERSFOORT
info:

Re: Problemen met elektra aan boord

Berichtdoor Wolf1 » 23 Mei 2025, 16:25

Volgens mij is de omvormer slimmer als jij, want het gaat zo niet goed komme !
Gr. Wolf1
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3018
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:


Terug naar Scheepselektra

Wie is er online?

Gebruikers in dit forum: Geen geregistreerde gebruikers