Pagina 1 van 1

Watergesmeerde schroefas

BerichtGeplaatst: 03 Mei 2021, 19:04
door Adventure
Zojuist nog even bij de boot geweest om de annodes te verwijderen zodat het onderwaterschip geschuurd en geprimerd en in de antifouling kan worden gezet.

Nog even bij de schroef gekeken en deze met de hand gedraaid, maar dat gaf wel een erg droog geluid met piepen en kraken, is dit normaal?

Omdat er nu geen smering opzit of is er iets anders wat dit veroorzaakt?

Snap überhaupt het watersmeer principe niet zo, er. Zit zo ik me heb laten vertellen een volvo seal op waar je teflonvet in moet spuiten.

Verder zie ik dus geen aansluiting, hoe werkt dan de watersmering.

Re: Watergesmeerde schroefas

BerichtGeplaatst: 03 Mei 2021, 21:44
door Arjen9
Het piepen en kraken herken ik wel. Eenmaal te water is dat voorbij. Ik zou meer op eventuele speling letten hoewel een beetje normaal is.
Bij mij zit er voor de afdichting een standaard vetkoord in maar zonder vet. :geek: Heb me er ook over verbaast maar gaat gewoon goed.

Re: Watergesmeerde schroefas

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2021, 10:12
door Het Sluizenfront
Ik heb het hetzelfde als Arjan. Vetkoord om de schroefas dat je aandraait in een bus.
Heb er zelf niet zo veel verstand van maar heb me door ervaringsdeskundige laten informeren dat een watergesmeerd gland altijd een beetje lekt, dat is normaal.
Je mag de pakking strakker draaien om zodoende lekkage te minimaliseren maar zorg ervoor dat je de schroefas, vastgepakt om de as zelf, altijd met de hand kunt ronddraaien.
Als de pakking te strak wordt aangedraaid gaat die vreten in je schroefas en dat is niet goed. Als de lekkage teveel wordt kun je zolang er ruimte is in de pakkinghouder, een nieuw "rondje" koord voor het oude koord zetten en de zaak weer aandraaien. Is daar niet genoeg ruimte voor dan moeten de oude verkoord(en) verwijderd worden en zet je er weer enkele "rondjes" nieuw koord in. Kijk daarbij wel dat je het eindpunt van de onderlinge rondjes steeds een kwart verder draait zodat de eindenpunten van de onderlinge koorden niet tegenover elkaar komen te zitten. Een koord ervoor zetten kan in het water. Ga je helemaal opnieuw beginnen dan kun je dat beter doen als de boot uit het water is vanwege de lekkage als de pakkingkoorden allemaal verwijderd zijn.
Correct me if I'm wrong ;)

Re: Watergesmeerde schroefas

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2021, 10:42
door Kwokko
Vetkoorden plaatsen ,cq vervangen.
Hier een duidelijke tekst,aangevuld met beeld hoe e.e.a. te doen.
https://www.dedieseldokter.nl/c-4226663 ... vervangen/
De uitvoering van de pakking drukker ook wel glans genoemd, kan verschillen ,echter het plaatsen van de vetkoord blijft hetzelfde.

Re: Watergesmeerde schroefas

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2021, 10:47
door aadbloem
Ja het geluid is herkenbaar en dat wordt steeds erger bij droging. Ik ging na 4 weken te water en het duurde zeker 10 minuten voordat het weg was. Was best schrikken.
Ik heb een Vetus seal op de as binnen. Moet ook met een beetje siliconenvet gesmeerd worden. In het bronzen huis zitten twee hard rubberen seals en die slijten. Vervanging van het geheel moet ongeveer om de 1000 bedrijfsuren. Dat merk je vanzelf, de eerste jaren blijft het echt kurkdroog. Daarna een druppeltje per uur tot aan een liter per 24 uur. Dan is het tijd om te vervangen. Bij mij moet dan het schip uit het water, het roer eraf en de schroefas uit de Python drive een stukje naar achter duwen, bronzen setje eraf en vervolgens de nieuwe erop en terugbouwen. Prijzig klusje en ik combineer dat dan maar met een een beurt afspuiten en antifouling op het onderschip.
Deze dus:
https://www.rs-jachttechniek.nl/product ... fas-o40mm/